Hedvig Bergdahl

Nuvarande arbetsplats och befattning
Martin & Servera AB

Roll i styrelsen
Suppleant och medlem i föreningens juristkommitté

 

 

 

 

 

 

Erfarenhet och jobbhistoria
Är jurist och har även examen i företagsekonomi. Har arbetat på kreditavdelningen hos grossistföretaget Martin & Servera AB sedan 2014. Där ansvarar jag bland annat för formaliakontroller och avtalsskrivning samt konkurs- och rekonstrueringsfrågor.

Framtida utmaningar för branschen/inom kreditområdet
Den nya dataskyddsförordningen och hur den ska följas av organisationer som arbetar med kredithantering.

Något personligt
Har tillsammans med min sambo nyligen flyttat tillbaka till Lidingö där jag växte upp. Har som nyårslöfte att börja styrketräna och simma oftare. Spenderar helst sommaren på Smögen där jag vill fiska makrill och äta räkor varje dag.

Kalendarium

Kreditkonferens 2018
27-28/9 på Villa Aske
till inbjudan
Så hanterar vi dina personuppgifter
Integritetspolicy - Svenska Kreditföreningen